پرده سینما

پخش مستند «از میان مردگان» درباره ایران دَرّودی

پرده سینما

 

 

 

 

 

 

برای نخستین بار از سیما

 

فیلم مستند «از میان مردگان» ساخته غلامعباس فاضلی درباره زنده یاد ایران دَرّودی، امشب ساعت ۲۳.۳۰ از شبکه چهار سیما پخش می شود.

به گزارش «پرده سینما»، «از میان مردگان» یک مستند ۳۰ دقیقه ای است که در سال ۱۳۷۷ در شناخت احوال و آثار ایران دَرّودی نقاش معاصر ایرانی ساخته شده است و امشب همزمان با خاکسپاری خانم دَرّودی برای نخستین بار از سیما پخش می شود. «از میان مردگان» یکی از فیلمهای مجموعه ۱۴ قسمتی «لوح سفید، لکه رنگ» است که به تهیه کنندگی سارا طاهرمقدس در شناخت احوال و آثار نقاشان معاصر ایرانی ساخته شده است.

مستند «از میان مردگان» به شرح دغدغه های ذهنی، کابوس ها، و رویاهای ایران دَرّودی به روایت خود او می پردازد. در این فیلم مثل سایر فیلمهای این مجموعه مستند، هیچکس بجز خود نقاش، درباره خودش سخن نمی گوید و از گفتگو با دوستان و همکارانِ شخص هنرمند، هیچ اثری نیست. هیچ تقدیرنامه یا جایزه ای در برابر دوربین این مستند ضبط نشده و صرفا" شمایل ایران دَرّودی و تابلوهای وی، پیش روی تماشگران قرار می گیرد.

«از میان مردگان» در جشنواره فیلمهای آموزشی تربیتی «رشد» و «هفته فیلم فروغ» برنده «جایزه ویژه هیئت داوران» شده است.

ایران دَرّودی نقاش سورئالیست ایرانی، متولد ۱۳۱۵ مشهد، در هفتم آبان امسال در سن ۸۵ سالگی درگذشت.

 

عوامل سازنده فیلم عبارتند از: تهیه کننده: سارا طاهرمقدس، کارگردان: غلامعباس فاضلی، فیلمبردار: غلامرضا صفایی، نورپرداز: ارسطو مداحی گیوی، طراح صحنه: سیما طاهرمقدس


 تاريخ ارسال: 1400/8/11
کلید واژه‌ها: ایران دَرّودی، ایران درودی، از میان مردگان، غلامعباس فاضلی

فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.